Rodzaje leasingu

Leasing, jest bardzo wygodną formą pozyskania samochodu przez firmę. Jednak wiedząc, co to jest leasing, musimy jeszcze się dowiedzieć, jakiego rodzaju formy leasingu są dostępne na naszym rynku. Czyli, w jaki sposób możemy leasing podzielić.

Jeżeli chodzi o ilość stron, które biorą udział w operacji leasingowej, dzielimy leasing na pośredni, oraz bezpośredni. Leasing pośredni, to forma umowy, która jest zawierana między producentem samochodu, a klientem, który bierze ten samochód w leasing. Natomiast leasing pośredni, to taka forma umowy, w której jakaś firma leasingowa pośredniczy, miedzy producentem samochodu, a jego klientem. Firma leasingowa zobowiązuje się do płacenia rat leasingowych, natomiast pobiera te raty od klienta, wraz z odsetkami za pośrednictwo. W ten sposób, firma leasingowa zarabia na siebie, a dodatkowo zabezpiecza leasingobiorcę przed utratą samochodu, w razie pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Oczywiście firmy leasingowe, pośredniczące w leasingu pozwalają, na zwiększenie atrakcyjności oferty leasingowej, pobierając za to niewielką prowizję.

Kolejnym wyróżniającym się sposobem brania samochodu w leasing, jest leasing operacyjny. Leasing operacyjny na przekazaniu użytkownikowi samochodu, na określony czas. Jest to o tyle pomocne, że nie koniecznie potrzebujemy danego sprzętu przez cały okres naszej działalności. Dzieje się tak często w przypadku pojazdów specjalistycznych, które wykonują tylko określone czynności, nie potrzebne przez cały okres naszej działalności gospodarczej. Dobrym przykładem są tutaj maszyny rolnicze. Na przykład taki kombajn, będzie w naszym przedsiębiorstwie potrzebny tylko w czasie żniw. Wprawdzie możemy go wynająć, jednak, nie zawsze dzieje się tak, że możemy w ten sposób uzyskać sprzęt wysokiej, jakości. Wynajmowanie takich maszyn, wiąże się, bowiem z tym, że są one już używane, i może dojść do jakiś awarii, podczas gdy będziemy je użytkować, a jeżeli zależy nam na czasie, to jesteśmy w tym okresie stratni. Czas wydzierżawienie pojazdu w leasingu operacyjnym, jest na ogół krótszy od okresu zużycia tego pojazdu, natomiast pozwala nam, po pewnym okresie umowy, zakupienie tego pojazdu, za z góry ustaloną w umowie kwotę. W ten sposób, możemy korzystać z samochodu wziętego w leasing, i odkładać zarobione pieniądze, na ostateczną kwotę, która sprawi, że wydzierżawiony pojazd będzie w końcu nasz. Dzięki temu, mamy możliwość uzyskania danego samochodu, o wiele szybciej, niż miałoby to miejsce podczas zwykłej umowy leasingowej.

Leasing · Rodzaje leasingu

Informacje na temat kalkulatora leasingowego

Kalkulator rat leasingowy, który będzie znajdować się na tej stronie, będzie bardzo przydatnym narzędziem dla osób poszukujących ofert firm leasingowych przez Internet (np. leasingu samochodowego). Leasingowy kalkulator rat pomoże znaleźć najkorzystniejszą ofertę leasingową.